W czym może pomóc nam psycholog?
W obecnych czasach coraz większą rolę w naszym życiu zaczyna odgrywać zdrowie psychiczne. Poprzez długotrwały stres związany z pracą na najwyższych obrotach oraz presji, którą często narzucamy sobie sami lub jesteśmy nią obarczani przez społeczeństwo – dochodzimy do etapu, w którym potrzebna jest nam pomoc specjalisty.
- Dlaczego warto udać się do psychologa?
- Nie tylko wygadanie się u psychologa jest ważne
- Z jakimi problemami iść do psychologa?
- Czy psycholog mi pomoże?
- Czy wizyta u psychologa to coś złego?
1. Dlaczego warto udać się do psychologa?
Na temat pracy psychologa wyrosło w naszym społeczeństwie pełno mitów i nieprawdziwych informacji. Jednym z najbardziej powtarzanych twierdzeń jest chyba to, jakoby psycholog mieszał nam w głowie za pieniądze lub w zasadzie nie robił nic. Swoista paranauka. Prawda jest niestety inna, a zawód psychologa staje się obecnie jednym z najbardziej potrzebnych zawodów na rynku pracy.
To nie tylko „wygadanie się”.
Praca psychologa polega na szczegółowej analizie pacjenta oraz indywidualnym podejściu do problemu. Dzięki wnikliwej obserwacji zachowań oraz narzędziom (np. psychotesty) jest on w stanie zaproponować metodę terapii dostosowaną do każdego z osobna. Jednocześnie warto zauważyć, że dobry psycholog nie podsunie nam gotowego rozwiązania prosto na tacy. Będzie on natomiast zadawał pytania, doradzał w wielu kwestiach – abyśmy to my koniec końców rozwiązali swój własny problem.
Z jakimi problemami mogę udać się do psychologa?
Spektrum problemów, z którymi możemy udać się na wizytę do psychologa jest naprawdę ogromne. Rzeczą pewną jest, iż dobry specjalista wysłucha nas nawet w najbardziej błahych sprawach. Jednocześnie problemy, z którymi najczęściej ma do czynienia psycholog to:
- depresja
- zaburzenia lękowe
- nerwice oraz zaburzenia somatyczne
Te oraz inne zaburzenia wykształcają się w naszej psychice przez długi okres czasu, należy zatem pamiętać, że jedno spotkanie z psychologiem nie będzie oznaczać natychmiastowej poprawy – na efekty trzeba będzie chwilę poczekać.
2. Czy psycholog zdoła mnie wyleczyć?
Mnóstwo osób już po kilku spotkaniach decyduje się na zaprzestanie terapii, twierdząc że w zasadzie czują się już „dobrze”. O ile w niektórych przypadkach jest to możliwe, tak w zdumiewającej większości będzie to jedynie efekt „wygadania się” psychologowi oraz zauważenie pewnych faktów, które wcześniej w jakiś sposób przeoczyliśmy, a nie rzeczywiste, długotrwałe wyleczenie.
Jeżeli zatem chcemy liczyć na trwały efekt, powinniśmy przede wszystkim wybrać odpowiedniego specjalistę, którego możecie znaleźć m.in. pod adresem: psycholog Skierniewice (woj. łódzkie) ul. Kozietulskiego 67, a także przygotować się na okres leczenia w wymiarze przynajmniej kilku miesięcy.
Czy pójście do psychologa to coś złego?
Absolutnie nie! Coraz więcej osób z show-biznesu lub naszego otoczenia otwarcie deklaruje, że choć raz było na wizycie u psychologa. Nie jest to zatem ujmą w żaden sposób, a wręcz przeciwnie – dbanie o swój stan psychiczny to oznaka dojrzałości oraz tego, że potrafimy przyznać się iż nie jesteśmy robotami i czasem po prostu nie dajemy już rady. Jeżeli zatem zastanawiasz się jeszcze czy warto udać się na pierwszą rozmowę ze specjalistą – zrób to, nawet z własnej ciekawości. Tylko w ten sposób przekonasz się czy terapia ma sens.