Rozwój technologii, a przemysł zbrojeniowy cz. 2
Przed przeczytaniem zapraszam do zapoznania się z częścią pierwszą! —–>
Kolejna porcja wynalazków nad którymi prace zapoczątkowała wojna
W tej części skupię się na wynalazkach związanych w dużym stopniu z informatyką, ponieważ wojny nowoczesne toczą się również na tej płaszczyźnie. Konflikty przyczyniły się do takich rzeczy jak:
- Rozwój technologi komputerowych
- Lot w kosmos i na księżyc
- Stworzenie ogólnoświatowego systemu nawigacji GPS
Komputer – mózg operacji
W dzisiejszym świecie komputery są podstawą w każdym państwie, w bardziej zaawansowanych armiach oraz coraz częściej w rodzinach. Oczywiście wszystkie najnowsze technologie w pierwszej kolejności otrzymuje wojsko, nie inaczej było też w tym przypadku. Pierwszy procesor, a więc serce komputera został zaprojektowany, nie przez Intel’a w 1971 roku lecz przez Steve’a Gellera i Raya Holta na potrzeby US Navy, a dokładniej na potrzeby produkcji myśliwców F14 Tomcat już w 1970 roku. Mikroprocesor nosił nazwę F14 CADC, był niezwykle zaawansowanym, 20-bitowym układem korzystającym z technologii „Potokowej”. Dzisiejsze komputery wykorzystywane przez armię na przykład podczas prowadzenia ognia są w stanie obliczyć kierunek w którym należy wystrzelić pocisk oraz ilość ładunku miotającego w kilka milisekund, a podczas obliczeń korzystają z takich danych jak gęstość powietrza, zakrzywienie powierzchni ziemi czy ruch obrotowy naszej planety.
Rakiety V2, a lot na księżyc
Pierwsze rakiety powstały już w XlX wieku, lecz były bardzo zawodne i niecelne. Mimo to używano ich w Chinach do walki na lądzie oraz na morzach. Prawdziwy rozwój technologi odbył się na terenach obecnych Niemiec od 1932, najpierw w Cesarstwie Niemieckim na użytek Reichswehry, a następnie w Rzeszy Niemieckiej dla Wehrmahtu. Produkowane rakiety miały służyć do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego na wielkie odległości. Główną pieczę nad pracami sprawował Wernher von Braun, który odpowiadał jedynie przed Hitlerem. Jego prace doprowadziły do tego, że to niemiecka rakieta A-4 jako pierwsza osiągnęła przestrzeń kosmiczną i to już w 1942 roku. Następczynią A-4 była V2 mogąca przenosić ładunek wybuchowy o masie 1000 kg na odległość ponad 300 km co na rok 1943 było nieosiągalne dla kogokolwiek innego na świecie. Podczas wojny Rzesza wystrzeliła ponad 3000 rakiet typu V2. Po wojnie główny konstruktor czyli von Braun został przejęty przez wojsko Stanów Zjednoczonych oraz przetransportowany na teren Stanów Zjednoczonych po czym przydzielony do zespołu zajmującego się opracowaniem technologii mającej wysłać człowieka na księżyc. Udało mu się to projektując rakietę Saturn V.
Nowoczesna nawigacja – GPS
Pierwsze mapy otaczającej przestrzeni powstały za czasów Ramzesa IV w Xll wieku przed naszą erą, lecz nawigacja za ich pomocą była bardzo trudna ze względu na ich niedokładność. Z czasem mapy stawały się coraz dokładniejsze lecz ciągle nie przedstawiały świata tak jak wyglądał na prawdę. Dopiero rakieta V2, o której pisałem w poprzednim akapicie, zrobiła pierwsze zdjęcia naszej planety. Niestety były w tak słabej jakości, że w żaden sposób nie można było stworzyć map na ich podstawie. Mimo to sam fakt zdjęć robionych z takiej wysokości odkrył kierunki w których będą rozwijały się rakiety. Mam na myśli funkcję szpiegowską. Tak jak pisałem w części pierwszej podczas wojny najważniejsza są informacje, a możemy je zdobyć za pomocą zdjęć robionych z wielkich wysokości. W tym celu możemy wykorzystywać samoloty szpiegowskie, rakiety bądź satelity. Dlatego właśnie US Army przeznacza duże nakłady finansowe na rozwój tych projektów. Zdjęcia zrobione przez satelity były wykorzystywane również w celu stworzenia dokładnych map naszej planety. Dzięki Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych oraz dzięki satelitom został również stworzony GPS – Global Positioning System. System mający na celu odnajdowanie pozycji, wybranych urządzeń odbierających sygnał, na świecie. Pierwotnie był wykorzystywany w celu ułatwienia zarządzania wojskiem oraz dokładnych informacji na temat ich pozycji. Obecnie z GPS korzystamy w telefonach komórkowych jako nawigacji podczas podróży pieszo bądź samochodem.
Na zakończenie drugiej części chciałbym przypomnieć kilka faktów. Wojna, która towarzyszy ludzkości od czasów pradawnych, ma ogromne znaczenie oraz wpływ na rozwój technologii z każdej dziedziny. Niestety ciągnie ona za sobą setki a nieraz i tysiące czy miliony ofiar, a broń ulega ciągłym usprawnieniom przez co staje się jeszcze bardziej śmiercionośna. W rozwoju doszliśmy do momentu w którym broń ta jest na tyle potężna, że jej użycie zniszczy naszą planetę i wszystko co odkryliśmy do tej pory. Na szczęście największe potęgi militarne nie mają zamiarów w najbliższej przyszłości z niej korzystać. W tym miejscu jako podsumowanie idealnie pasuje cytat Alberta Einsteina – twórcy bomby atomowej. „Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.”