Poznajmy pracę architekta w oparciu o pracownię architekci Śląsk (Plan Architekci).
Praca architekta kojarzy się zazwyczaj z przygotowywaniem rysunków i szkiców na specjalnym stole kreślarskim. W praktyce jednak architekt bardzo często posiada swoją specjalizację, która czyni jego pracę dużo bardziej zróżnicowaną niż kreślenie w pracowni. Zawód architekta uchodzi za prestiżowy i dobrze płatny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.
1. Różne oblicza pracy architekta – poznajmy najczęściej spotykane kompetencje
Na co dzień nie zastanawiamy się na efektami pracy architekta. Wyjątkiem są sytuacje, w których sami budujemy dom z jego wsparciem. Tymczasem nasze otoczenie oraz wnętrza wielu budynków powstają na stołach kreślarskich i są dziełem połączenia czyjejś wyobraźni ze specyficznymi umiejętnościami. Poznajmy pięć specjalizacji, z którymi możemy się najczęściej spotkać.
1. Architekt budowlany – zajmuje się projektowaniem różnego rodzaju obiektów budowlanych. To od niego zależy bardzo często ostateczny kształt bryły budynku. Przykłady różnych projektów można obejrzeć m.in. na stronie architekci Śląsk. Architekt bierze czynny udział nie tylko zaprojektowaniu budynku, ale współpracuje z ekipami wykonawczymi, rzeczoznawcami, geologami.
2. Architekt wnętrz – specjalizacja, która bardzo zyskała na popularności w ostatnich latach. Bardzo często nie mamy wpływu na budynek, w którym mieszkamy, ale możemy mieć wpływ na to jak wygląda nasze mieszkanie.
Architekt od wnętrz dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu jest w stanie stworzyć otoczenie, które będzie nie tylko ładne, ale funkcjonalne. Każde pomieszczenie może być zaprojektowane zgodnie z jego przeznaczeniem.
3. Architekt krajobrazu – zajmuje się kreowaniem otoczenia poza budynkami. To od niego zależy kształt ogrodów, skwerów czy parków, które widzimy na co dzień. Dobrze wykonane projekty uwzględniają szereg szczegółów jak choćby dobór roślin do rodzaju gleby na danym terenie.
4. Architekt urbanista – odpowiedzialny jest za szeroko rozumiane planowanie przestrzeni miejskiej. Od jego pracy bardzo często zależy to jak rozwijają się miasta, na ile są przyjazne dla mieszkańców. W dobie dynamicznego rozwoju miast i przedmieść rola architekta urbanista jest niezwykle istotna.
5. Architekt ruralista – to w dużym uproszczeniu odpowiednik urbanisty, z tą różnią, że odpowiada on za projektowanie terenów wiejskich i okolic. Do jego zadań bardzo często należy też kreowanie otoczenia pod przyszłe ośrodki wypoczynkowe.
2. Czy łatwo zostać architektem?
Na wstępie wspomnieliśmy, że praca architekta uchodzi za prestiżową i dobrze płatną. To powoduje, że wiele osób widzi siebie w tej roli. Jakie cechy, umiejętności powinien posiadać architekt? Bez wątpienia nie jest to zawód łatwy. Wymaga z jednej strony wyobraźni i wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, z drugiej dużej dokładności i samodyscypliny. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że architekt zalicza się do zawodów twórczych. Efekty pracy architekta pozostają widoczne przez dziesiątki lat. Architekt poza ukończeniem studiów na kierunku architektura i urbanistyka na jednej z polskich politechnik powinien mieć wiedzę z psychologii, socjologii. Umiejętności plastyczne i wyobraźnia są w tym zawodzie niezbędne. W dzisiejszych czasach z pomocą architektom przychodzi technologia. Obsługa programów typu AutoCad czy3DMax również powinna znaleźć się w zakresie jego umiejętności. Co poza tym? Z pewnością doświadczenie jest ogromnym atutem architekta.
Przykładowo architekci Śląsk jako pracownia architektoniczna świadczą swoje usługi od 2009 roku. Poszukując architekta dla siebie nie warto się spieszyć. Jeśli nie mamy nikogo zaprzyjaźnionego, który wykonuje ten zawód, z pomocą przyjdzie nam Internet. Wystarczy wpisać, chociażby frazę architekci Śląsk, aby naszym oczom ukazała się długa lista biur architektonicznych. Mając ją, nie pozostaje nic innego jak poświęcić nieco czasu i przejrzeć ich ofertę kierując się właśnie doświadczeniem i przeglądając portfolio dotychczas zrealizowanych projektów.