Ocieplanie domów pianą PUR
Poliuretan może występować w postaci pianek, płyt czy otulin. Spieniony polietylen stosowany jest do produkcji mat, otulin termoizolacyjnych, taśm i tapet. Pianka poliuretanowa rozprężna używana jest do uszczelniania i tworzenia izolacji cieplnej. Coraz częściej materiał ten używa się jako spoiwo a także do murowania ścian.
Ocieplanie pianką PUR
Pianka poliuretanowa ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, można ją stosować w skrajnych warunkach klimatycznych, zakres temperatury, w której zachowuje swoje właściwości to: –60°C do +100–130°C. A w krótkim okresie czasu piany PUR zachowują wytrzymałość nawet w temp. +250°C.
Piany PUR o właściwościach termoizolacyjnych stanowią w dzisiejszym budownictwie alternatywę dla wełny mineralnej. Przede wszystkim piana jest dużo lżejsza, dzięki temu nie obciąża nadmiernie budynku. Jest odporna na działanie grzybów i pleśni, nie lubią jej też owady i gryzonie. Nawet po wielu latach nie traci nic ze swoich parametrów mechanicznych i izolacyjnych. Jest też tańsza od wełny mineralnej, chociaż największe oszczędności powstają dzięki zdecydowanie łatwiejszemu transportowi, obróbce oraz montażowi.
Ocieplanie domów pianą PUR metodą natryskową dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny i luki. A to za sprawą zdolności rozprężania, pianka bowiem potrafi po naniesieniu na podłoże, a jeszcze lepiej w szczeliny, rozrosnąć się nawet 100 krotnie. Szczelnie wypełnia wszystkie miejsca, które podczas użytkowania mogłyby być miejscem nawiewu powietrza czy wygodną trasą przejścia gryzoni.
Piany PUR produkowane są również w wersji palnej oraz samo gasnącej, jako produkt trudno zapalny. Ta ostatnia skutecznie chroni powierzchnię budynku przed ogniem, jednak podczas pożaru wydziela tlenek i dwutlenek węgla oraz tlenek azotu.
Współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła oznacza się symbolem U a podaje się go w jednostkach W/(m2.K). Określa on wielkość przepływu ciepła przez jednostkę powierzchni dla danej przegrody budowlanej (np. dachu) jeżeli po obu stronach tej przegrody występuje różnica temperatury w wysokości 1K. Stosując ten wzór można obliczyć straty cieplne danej powierzchni. Im niższa wartość współczynnika U tym niższe ubytki ciepła. Wynik działania zależy od rodzaju oraz grubości materiału z jakiego wykonane są ściany oraz od charakteru owej przegrody.
Piany PUR otwarto komórkowe i zamknięto komórkowe
Dla ostatecznej weryfikacji przydatności piany PUR istotna też jest miara paro-przepuszczalności piany. Z tego punktu widzenia wyróżnia się dwa rodzaje piany PUR : zamknięto komórkową, o współczynniku x=0,021-0,024 W/(mK) i otwarto komórkową, której x wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Piany otwartokomórkowe posiadają ok. 80% komórek otwartych. Oznacza to, że dzięki takiej strukturze są w stanie odprowadzić na zewnątrz większość pary wodnej zbierającej się w nieszczelnościach dachu lub pojawiającej się w przypadku nadmiernych opadów. To dlatego piany PUR zamknięto komórkowe zaleca się do stosowania na zewnątrz obiektów a otwarto komórkowe wewnątrz.