Ocet winny
Ocet z wina czerwonego 6% ma delikatną rubinową barwę. Jego smak jest kwaśny, choć wyczuwalna jest także subtelna nuta wina. Ocet z wina czerwonego jest nieco mocniejszy od octu z wina białego. Doskonale komponuje się ze wszystkimi suszonymi owocami i świeżymi ziołami. Jest świetną bazą do sosów różnego typu oraz marynat do mięs. Otrzymuje się go w procesie naturalnej biologicznej fermentacji octowej wina gronowego czerwonego.
Ocet z wina czerwonego
Ocet z wina czerwonego wytwarzany jest poprzez bakterie szczepu Acetobacter aceti. Dzięki nim na powierzchni wina tworzy się tzw. błona śluzowa zawierająca kilkuprocentowy alkohol. Ocet ściąga się zazwyczaj spod tej błony poprzez otwór znajdujący się w dnie beczki. W przypadku ciepłego i ciemnego miejsca często zdarza się, że bakterie odradzają się i ponownie wytwarzają ocet.
Czerwony ocet winny ma barwę czerwonego wina, z którego został wyprodukowany. Niekiedy rozcieńcza się go białym octem winnym. Dzięki temu zyskuje delikatniejszy smak i kolor. W przypadku wytwarzania w drewnianych beczułkach wyczuwalny jest również smak wędzenia. Ocet winny czerwony ma długa historię, niemal taką jak wino. Już w starożytnej Grecji i Rzymie wykorzystywano go do gotowania maczania pieczywa spożywanego w czasie posiłku. Ocet również często rozcieńczano tworząc orzeźwiający napój. Wykorzystywano go także w Egipcie i Izraelu. Wzmiankę na jego temat można znaleźć także w Biblii, a słynna Kleopatra podobno rozpuszczała w nim swoje perły. Do dzisiaj zresztą zachował się przepis żyjącego w I w. n.n. Rzymianina Aspiciusa na marynowane brzoskwinie.
Więcej o occie winnym!
Czerwony ocet winny najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach. Co ciekawe, można produkować go również domowymi metodami. Niepasteryzowany ocet z czerwonego wina dojrzewa wraz z wiekiem. Dlatego więc jeśli robi się go w domu pasteryzowanie jest jak najbardziej zalecane, bowiem dalszy rozwój i rozmnażanie się bakterii szczepu Acetobacter mogłoby spowodować, że ocet finalnie stałby się za kwaśny.
Najlepszy ocet winny pochodzi z okolic Orleanu we Francji. Powstaje on w wyniku stopniowego podgrzewania w niezbyt wysokiej temperaturze. W ten sposób najlepsze smaki wina nie ulatniają się. Ocet ściąga się do butelek, a do beczek dolewa więcej wina. Proces produkcji jest więc czasochłonny, co przekłada się na wysoką ceną orleańskiego octu winnego. Czerwony ocet winny stosowany jest przede wszystkim do wołowiny, jagnięciny i dziczyzny. Doskonale komponuje się z oliwą z oliwek, dlatego też można wykorzystywać go z powodzeniem do sosu vinegrette.