Ocet nie tylko do posiłków – Ekologiczne jesienne porządki
Ocet przydaje się nie tylko przy przygotowywaniu posiłków. Jest to podstawowy środek do czyszczenia w każdym domu, w którym ekologia zajmuje ważne miejsce. Prym w domowych porządkach wiedzie ocet spirytusowy – jest najtańszy i dzięki swoim właściwościom odkażającym przyda się w kuchni i w łazience.
Ekologiczny ocet spirytusowy posiada swoich miłośników, którzy cenią jego walory kulinarne. Warto poznać też jego właściwości od strony praktycznej – jako niezawodny i bardzo tani środek dezynfekujący, czyszczący i usuwający kamień. Pamiętajmy, że ocet działa drażniąco na skórę, dlatego podczas sprzątania należy używać gumowych rękawiczek. Podczas gotowania, ale także i porządków warto wybierać sprawdzony ocet, który jest wysokiej jakości i nie zawiera żadnych zbędnych składników. Np. ocet spirytusowy 10% OCTIM to produkt otrzymany przez naturalną biologiczną fermentację octową spirytusu, dlatego mamy pewność najwyższej jakości.
Gdzie ocet znajdzie zastosowanie?
Ocet spirytusowy OCTIM świetnie nadaje się jako detergent podczas jesiennych porządków. Swoje zastosowanie znalazł nie tylko w kuchni, ale i łazience. Sedes – zalewamy sedes octem i pozostawiamy na jakiś czas, a następnie szczotkujemy – pomoże to pozbyć się kamienia. Rozcieńczony ocet działa też dezynfekująco na deskę.
Armatura – ocet spirytusowy doskonale usunie z niej kamień. Najlepiej zadziała zanurzenie w nim całej armatury. Przyda się do tego torebka foliowa, którą owiniemy kran lub słuchawkę prysznica, wypełnimy octem i zostawimy na 15-20 minut.
Odpływ umywalki, wanny – najpierw wsypujemy sodę oczyszczoną, wlewamy ocet, a gdy cała mikstura zacznie się pienić, zakrywamy odpływ. Po kwadransie zalewamy wszystko wrzątkiem.
Pralka – nastawimy puste pranie, które pozwoli usunąć kamień z pralki. Wlewamy szklankę wody i szklankę octu w miejsce proszku do prania i ustawiamy pranie na 90 °C.
Lustra, szklane drzwi, szybki w drzwiach, okna – przecieramy je szmatką do luster zanurzoną w roztworze octu spirytusowego (stosunek 1:10).
Wszystkie zastosowania łazienkowe można przenieść do naszej kuchni. Ocet potrafi jeszcze więcej:
Kamień w czajniku – można go usunąć za pomocą metody zagotowania w nim octu rozcieńczonego z wodą 1:1 – dotyczy to wszystkich rodzajów czajników. Po zagotowaniu zostawiamy czajnik do ostygnięcia, po czym wylewamy wodę. Jeśli nie chcemy czekać na ulotnienie się zapachu octu, to gotujemy w czajniku czystą wodę i ewentualnie ponawiamy tę czynność, aż do usunięcia zapachu.
Mycie lodówki – ocet dezynfekuje i usuwa nieprzyjemne zapachy również z lodówki. Do mycia używamy szmatki lub gąbki zanurzonej w roztworze wody z octem 1:1. Zapach octu zniknie bardzo szybko, razem z innymi zapachami.
Zmywarka – mało kto wie, ale ocet może z powodzeniem zastąpić nabłyszczacz. Wystarczy wlać ocet do pojemnika na nabłyszczacz, a naczynia zyskają blask.
Zlew – przetarcie szmatką zlewu nie tylko go zdezynfekuje, ale także usunie ślady po wyschniętej wodzie.