Czy warto stosować ocet ekologiczny?
Ocet ekologiczny to produkt przygotowany z ekologicznych, zdrowych owoców poddanych fermentacji octowej z wykorzystaniem wody, miodu, syropu z agawy lub innych naturalnych środków słodzących. W sklepach ekologicznych lub na lokalnych targowiskach można nabyć ocet ekologiczny zrobiony rożnych owoców, najczęściej z jabłek, o wspaniałych walorach smakowych. Ocet ekologiczny nie zawiera sztucznych dodatków ani konserwantów i cały czas poddawany jest procesowi fermentacji. Taki „żywy ocet” jest doskonałym produktem spożywczym pozytywnie wpływającym na nasz organizm.
- Prozdrowotne właściwości octu ekologicznego
- Kosmetyczne i prozdrowotne zastosowanie octu ekologicznego
- Kupić czy zrobić ocet ekologiczny?
- Jak spożywać ocet?
Ocet ekologiczny – prozdrowotne właściwości.
Ocet winny czy ekologiczny nie ma wiele wspólnego z octem spirytusowym ze sklepowej półki.
Ocet ekologiczny przygotowany z dobrej jakości owoców posiada przez cały czas funkcje fermentacyjne, nie jest pasteryzowany ani filtrowany (jest naturalnie mętny). Taki produkt posiada wiele cennych witamin, minerałów i bioflawonoidów.
Kosmetyczne i prozdrowotne zastosowanie octu ekologicznego:
- dodany do płukanki do włosów, sprzyja polepszeniu ich kondycji, poradzi sobie z łupieżem i przetłuszczaniem, sprawi ze będą piękne i lśniące.
- w połączeniu z wodą może być stosowany jako tonik będzie pomocny w walce z trądzikiem, łuszczycą, grzybicą czy kurzajkami. Ocet działa oczyszczająco i antybakteryjnie na skórę wydobywając z niej blask
- dodany do kremów lub maseczek poprawi kondycję naszej skóry, zwalczy niedoskonałości.
- spożywanie octu pomoże w walce ze zgagą, niestrawnością, problemach z cholesterolem, żylakami, wrzodami.
- procesy fermentacyjne które cały czas występują w occie ekologicznym wpływają na prawidłowe trawienie i są pomocne w walce z nadwagą.
Kupić czy zrobić?
Ocet z owoców można zrobić samemu. Należy wykorzystać do tego dobrej jakości owoce np. jabłka czy porzeczki. Owoce należy zalać wodą z dodatkiem cukru lub wody. Rozdrobnione owoce wkładamy do czystego słoika i zalewamy wodą z dodatkiem cukru lub miodu. Ważne aby woda pokryła wszystkie owoce a w słoiku zostało jeszcze trochę wolnej przestrzeni. Taki słoik przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce. Codziennie należy miksturę zamieszać aby pobudzić proces fermentacji. Kiedy owoce opadną i przestanie wytwarzać się piana wówczas możemy zaprzestać mieszania. Po ok. miesiącu ocet możemy przecedzić do drugiego słoika i odstawić do sklarowania na kilka dni a następnie przelać do butelek. Jeśli w procesie fermentacji pojawi się pleśń, taki ocet nie będzie się nadawał do spożycia, należy go wyrzucić.
Dobrze zrobiony ocet ma przyjemny słodko-kwaśny smak i zapach owoców z których został zrobiony.
Jeśli brakuje nam czasu, chęci i umiejętności warto zakupić ocet ekologiczny z dobrego źródła.
Jak spożywać ocet.
Ocet możemy wykorzystywać jako przyprawę do potraw – dresingów do sałatek, dodatek do zup itp. Ocet ekologiczny możemy również stosować do napojów. Najprostszy napój to zmieszanie 1-2 łyżek octu ze szklanką wody. Do napojów z octem możemy dodać również miód, sok z cytryny, cynamon itp.
Dobrze zrobiony ocet lub ocet zakupiony z dobrego źródła jest w pełni naturalny, posiada przyjemny smak i zapach. Należy go przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, szczelnie zamknięty. Korzystając z niego, należy zwracać uwagę aby go nie zanieczyścić np. brudną łyżką. Tak przechowywany, będzie cały czas poddawany procesom fermentacji i jak w przypadku wina, będą pogłębiały się jego walory smakowe. Wykorzystywać go możemy nawet do kilku lat od czasu zrobienia.